LIFE STYLE

Qepa, magjia e antibiotikut natyral

11:09 - 12.01.18 Gazeta Shqiptare

Qepa është një barishte e bimë dyvjeçare, Alliaceae familjes (Formerly Liliaceae), dhe ka qenë prej kohësh. Gjerësisht kultivohet si perime. Ka shije dhe erë të fortë.
Qepa është barishtore, bimë shumëvjeçare me kokërr të vetme, lulëzon vitin e dytë. Ka një lartësi të bimëve rreth 60-100 cm, gjethet jeshile të së cilës janë cilindrike, (e cila e dallon këtë lloj nga prasi ose hudhra, të lashtat e tjera i përkasin edhe Allium gjini). Ajo ka një fryrje në bazën e saj. Mufatja është relativisht e madhe, sferike, nganjëherë më shumë ose më pak. Lule të vogla (4-5 mm i gjerë), të bardha ose të gjelbra, janë të grupuara në një çadër sferike, në pozicionin e terminalit që rrjedhin.


Duket se bulbat e qepëve dhe bimët e tjera të familjes kanë qenë përdorur si ushqim në antikitet. 5000 vjet p.e.s janë gjetur fosilet e qepëve, por nuk është e qartë nëse ata ishin rritur në të vërtetë në atë kohë. Dëshmi letrare dhe arkeologjike shpjegojnë se kultivimi mund të ketë filluar rreth dy mijë vjet më vonë, në Egjipt, me hudhrën dhe preshin. Duket se qepët ishin pjesë e dietës së punëtorëve që ndërtuan piramidat. Qepa shumohet shpejtë. Egjiptianët e lashtë e bënë atë një objekt adhurimi, duke i kombinuar format saj sferike dhe unaza e saj koncentrike. Përdorimi i qepëve në varrime është demonstruar nga mbetjet që u gjetën në varrin e Ramsesit II. Egjiptianët besonin se me aromën e fortë të qepëve do të dorëzohet fryma e vdekur.
Në Greqinë e lashtë, atletët hanin sasi të mëdha të qepës. Gladiatorët romakë mbështillnin trupin e tyre me qepë për të zhvilluar muskujt. Në Mesjetë qepa ishte si ushqim i rëndësishëm, kështu që ata u përdorën për të paguar qiratë dhe si dhurata.
Mjekët përshkruajnë qepën si bimë për lehtësimin dhimbjeve të kokës, për të trajtuar kundër kafshimit dhe helmit të gjarpërinjve dhe rënien e flokëve.
Qepa u dërgua në Amerike nga Christopher Columbus në udhëtimin e tij më 1493 në Haiti. Në shekullin e gjashtëmbëdhjetë, qepët janë përdorur edhe në trajtim për infertilitetin, jo vetëm tek gratë, por edhe në kafshët shtëpiake.

Qepa ka nevojë për një tokë të pasur dhe me lagështi, por jo përmbytje dhe ujë. Llojet e ndryshme të qepëve kërkojnë kushte të ndryshme klimatike dhe disa orë të diellit çdo ditë.
Qepa përmban një enzimë, e quajtur Synthase Faktori Lacrimal, e cila do të transformohet në acid, 1-molekulë propanethial propénylsulphénique-S-oksid, molekula e paqëndrueshme, përgjegjëse për acarimin në sy.
Aroma e qepës është kryesisht për shkak të alliinase, të përfshira aty, ndërsa efekti djegës është për shkak të një enzime tjetër.
Përbërja
Përbërja mesatare 100g (Aprifel) Energji 34 kcal Ujit 89% Karbohidratet 7,1% Fat 0.2% Proteina 1,3% Fibër 2,1% Kalcium 25 mg 10 mg magnez 170 mg kalium Iron 0.3mg Vitamina C 7 mg Vitamina B1 0,06 mg 0,3 mg Vitamina B3 0,14 mg Vitamine B6 0,02 mg Vitamine B9 0,14 mg Vitamina E
Qepa shkrin acidin e urinës (përgjegjës për sëmundjet që ndikojnë te veshkat, nyjet …) dhe luftën kundër infeksioneve.
Qepa e kuqe ndihmon për të parandaluar osteoporozën për shkak të përmbajtjes së lartë të quercetit, përbërës i familjes antioxidant e polyphenols, aktiviteti i të cilëve është më i lartë se ajo e isoflavones.
Veti të tjera të qepës:
Heqja e hidropizis, e cila është një akumulim i parregullt e lëngjeve në trup, zakonisht në bark.
Kufizimi i infiltrimit të ujit në organet, të cilat mund të shkaktojnë ënjtje, efikasitet në traktin urinar dhe prostatës: tranzit të mirë, kufizimin e infeksioneve.
Këshillë: Për të hequr erën e qepëve nga duart tuaja, ju mund t’i fshini ato me lëng limoni. Për rregullimin e aromës së gojës, kur keni ngrënë qepë, përtypet pak majdanoz ose nenexhik.

 

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *