Bota

Nga pesë në katër ditë punë, me fat ata që kanë lindur në këtë shtet

16:03 - 09.02.18 Gazeta Shqiptare

Një kompani në Zelandën e Re është vendosur të provojë një skemë ku punonjësit të punojnë vetëm katër ditë në jave dhe do të paguhen për pesë ditë.“Perpetual Guardian”, një kompani që merret me testamentet dhe fondet e besimit, do të fillojë një test për më shumë se 200 punonjës në 16 zyra në të gjithë vendin për një periudhë prej gjashtë javësh. Nëse konsiderohet një sukses ai do të miratohet me orar të plotë nga korriku e më tej.

Punonjësit që marrin pjesë nuk do të detyrohen të punojnë me orë shtesë, duke punuar katër ditë në javë dhe u paguar për 40 orë punë.

Christine Brotherton, kreu i njerëzve dhe aftësia në firmë, tha se kishte një kërkesë në rritje për fleksibilitet më të madh në mesin e punëtorëve dhe ata ishin të etur për t’iu përgjigjur nevojave të punonjësve.

Ajo tërhoqi vëmendjen në hulumtimet globale që tregojnë një lidhje midis angazhimit të punëtorëve dhe produktivitetit të tyre.

Brotherton tu shpreh se: “Nëse punonjësit janë të angazhuar me punën dhe punëdhënësin, ato janë më produktive, prandaj po e miratojmë këtë gjykim, besojmë se efikasiteti do të vijë me fokus dhe motivim të stafit”.

Skema pilot mund të ketë pasoja për fuqinë punëtore në Zelandën e Re.

 

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.