Bota

Mike Pompeo, “superspiuni” besnik i Trump që do drejtojë diplomacinë amerikane

16:35 - 13.03.18 Gazeta Shqiptare

Mike Pompeo ishte një Kongresmen Republikan, përpara se Presidenti Donald Trump ta emëronte në krye të CIA-s, dhe nga sot udhëheq Departamentin e Shtetit.Ish-përfaqësuesi i “Tea Party” nga Kansas u informua nga zoti Trump për të qenë diplomati më i lartë i Shteteve të Bashkuara pas shkarkimit të shefit të departamentit të shtetit Rex Tillerson.

“Ai do të bëjë një punë fantastike!” tha në Twitter Trump menjëherë pas emërimit të tij.

Orë përpara se Trump të njoftojë se do të takohej me udhëheqësin e Koresë së Veriut, Pompeo u takua me të në Zyrën Ovale ku të pranishëm ishin dhe një delegacion i Koresë së Jugut, në Shtëpinë e Bardhë.

Kush është “ i besuari” i Trump, i vetmi që guxon ta kundërshtojë

Pompeo njihet si një lojtar besnik i Trump. Ai është personi që bëri një akt balancues delikat në CIA, në menaxhimin e marrëdhënieve të thyera midis agjencisë së spiunazhit dhe një skandalit që krahasoi shërbimet amerikane të inteligjencës me nazistët.

Në të kaluarën, Pompeo ka hedhur poshtë gjetjet nga CIA se rusët u përpoqën të influencojnë zgjedhjet e vitit të kaluar në SHBA.

Por kur vjen puna për të marrë vendime të rëndësishme, Pompeo shumë herë ka treguar se është i gatshëm të kundërshtojë edhe vet Presidentin Trump. Diçka që asnjë rrallë kush e bën nga bashkëpunëtorët e afërt të Presidentit.

Ndryshe nga Trump, Pompeo shihet si më i ashpër në Kremlin. Ai disa herë ka paralajmëruar se Presidenti Putin është një udhëheqës i rrezikshëm.

Gjatë kohës së tij në Kongres, 53-vjeçari nga Kansas, ishte një kritik i ashpër ndaj marrëveshjes bërthamore të administratës Obama me Iranin.

Ai ka mbrojtur më parë programin e grumbullimit të të dhënave të Agjencisë Kombëtare të Sigurisë dhe kundërshton mbylljen e burgut në Gjirin e Guantanamos.

Pas vizitës në Guantanamo në vitin 2013, ai vuri në dukje se disa të burgosur që kishin deklaruar një grevë urie, dukej sikur kishin vënë peshë.

Pompeo gjithashtu mbrojti CIA-n pas lëshimit të një raporti të Senatit mbi torturën e vitit 2014, i cili detajonte praktika çnjerëzore.

Në atë kohë ai do të deklaronte: “Këta burra dhe gra nuk janë torturues, ata janë patriotë”.

Taktikat e CIA-s, tha ai, “ishin brenda ligjit, brenda kushtetutës”.

Ngjitja në karrierë përkrah mega-donatorëve, dhe deklaratat e forta për islamofobinë

Pompeo u diplomua i pari në klasën e tij në Ëest Point dhe u diplomua nga Shkolla e Drejtësisë në Harvard, ku ishte redaktor i Revistës së Ligjit.

Ai u zgjodh në Dhomën e Përfaqësuesve në vitin 2010 me mbështetjen e mega-donatorëve republikanë Charles dhe David Koch.

Shumë shpejt, Pompeo u bë anëtar i komitetit të inteligjencës së Dhomës dhe paneli i saj i energjisë dhe tregtisë. Para se të bashkohej me Kongresin, ai themeloi një firmë të pjesëve të aviacionit dhe një kompani furnizimi me naftë.

Ai u akuzua për islamofobinë për vërejtjet që ai bëri pas bombardimeve vdekjeprurëse të maratonës së Bostonit në Boston. Madje ai do të arrinte aty sa të kritikonte udhëheqësit e besimit islam.

“Kur sulmet terroriste më shkatërruese në Amerikë në 20 vitet e fundit vijnë nga njerëzit e një besimi të vetëm, dhe kryhen në emër të atij besimi, një përgjegjësi e madhe bie mbi ata që janë udhëheqës të atij besimi”, tha ai.

“Në vend që të përgjigjen, heshtja i ka bërë këta liderë islamikë në të gjithë Amerikën të jenë potencialisht të përfshirë në këto akte dhe, më e rëndësishmja, edhe në ato që ende nuk kanë ndodhur.” do të shprehej ai.

Mike Pompeo, “një amerikan i vërtetë”

Mike Pompeo njihet si një “amerikan i vërtetë”, duke i shkuar kështu për shtat shprehjes së Presidentit Trump “America comes first” (Amerika vjen e para).

Në kohën kur Pompeo ishte një kandidat i kongresit në vitin 2010, një nga ndihmësit e tij të fushatës postoi në Twitter një artikull që etiketoi kundërshtarin e tij indiano-amerikan Demokratik Raj Goyle një “kapele turban”.

Pompeo kërkoi falje, edhe pse fushata e tij gjithashtu dërgoi reklama billboard duke i bërë thirrje të gjithëve që të “votonin amerikanët”.

Ai gjithashtu shërbeu në Komisionin për Selektimin e Shtëpisë së Bengazit, një panel i posaçëm i krijuar në vitin 2014 për të hetuar sulmin vdekjeprurës dy vjet më parë në një kompleks diplomatik amerikan në Libi.

Demokratët e përshkruan atë si një gjueti politike kundër ish-Sekretares së Shtetit Hillary Clinton./Përgatiti – Gazeta Shqiptare /

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *