Aktualitet

Flasin tre diplomatë evropianë: Shqipëria nuk është gati për hapjen e negociatave, problem krimi

13:15 - 16.05.18 Gazeta Shqiptare

Në prag të samitit të Sofjes, zyrtarët evropiane duket se po hapin letrat për Shqipërinë.Detyra e Komisionit Evropian për të sjellë gjashtë shtete të Ballkanit Perëndimor në BE përballet me rezistencë nga anëtarët me ndikim duke kërkuar më shumë veprime për të luftuar krimin, reformë institucionale dhe mosmarrëveshjet dypalëshe. Franca, Holanda dhe Gjermania janë midis shteteve të BE që dëshirojnë të imponojnë kërkesa më të ashpra përpara se të pranojnë propozimin e Brukselit për të hapur bisedimet e pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë”, shkruan FT.

Liderët e BE-së do të vendosin muajin e ardhshëm nëse do të votojnë pro apo kundra fillimit të bisedimeve të pranimit, siç ka rekomanduar komisioni.

Një diplomat skeptik i BE-së tha se çelja e negociatave të pranimit ishin “të parakohshme”, duke pasur parasysh se reformat për të përmirësuar qeverisjen nuk kanë arritur aty ku duhet.

Një tjetër tha se KomisioniEuropian është “duke ecur pak përpara muzikës” me zgjerimin dhe rrezikon nxitjen e skandaleve euroskeptike rreth krimit dhe emigracionit përpara zgjedhjeve evropiane vitin e ardhshëm.

“Ne kemi shqetësime shumë të mëdha në bord kur bëhet fjalë për sundimin e ligjit, korrupsionin dhe kapjen e shtetit,” tha ai për Shqipërinë dhe Maqedoninë.

Një diplomat i tretë tha: “Progresi ka qenë i mirë, por ka rrjete kriminale që ende veprojnë”.

Por disa anëtarë të BE thonë se ata ende kanë nevojë për më shumë prova për efektivitetin e reformave të nxitura nga udhëheqësit si Edi Rama, kryeministri i Shqipërisë, i cili thotë se vendi i tij po çrrënjos korrupsionin në gjyqësor dhe trajtimin e rrjeteve kriminale.

Shfaq Komentet (4)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

  1. Perpara se te komentosh nga Call Center i Rilindjes, merr mundimin dhe kliko linkun që ështe në faqe, nga Financial Times. Për sot e morre rrogën, nesër mendohu dy herë kur komenton e mos u merr me Kazanin e rilindjes.

   Përgjigju ↓
   1. Per fat te keq ai linku eshte me pagese o mjeshter, keshtu qe diplomatet ngelen pa emer e mbiemer. Nuk ka asgje te keqe te kerkosh burimet e fjaleve qe thuhen

    Përgjigju ↓
 1. A mortja qe su ha u bete me antishqiptare se greket e serbet bashke . E per cfare se ?? Vetem per te lepire ndnje kocke……medet medet

  Përgjigju ↓