Aktualitet

Xhafaj: Vëllai im nuk ka qenë në kërkim ndërkombëtar!

19:52 - 16.05.18 Gazeta Shqiptare

“Për Agron Xhafajn nuk ka pasur asnjëherë një kërkesë për kërkim ndërkombëtar.” Në një dalje për mediat, Fatmir Xhafaj ka folur lidhur me dënimin e vëllait të tij në Itali dhe pse nuk është arrestuar në Shqipëri.Xhafaj është shprehur se në dijeninë e tij, nuk ka pasur asnjë kërkesë për kërkim ndërkombëtar për arrestimin e tij.

“Sipas të gjitha të dhënave nuk ka pasur kurrë një kërkesë për kërkim ndërkombëtar nga pala italiane, që të vinte në lëvizje policinë e shtetit. Unë nuk jam pjesë e çështjeve penale.”, tha Xhafaj.

Ministri i Brendshëm, u shpreh se vëllai i tij nuk është dënuar në mungesë, pasi ka qenë i përfaqësuar nga avokat, dhe nuk ka lidhje me nenin për të cilën opozita thotë se e ka falsifikuar për të shpëtuar atë.

Xhafaj u shpreh se policia dhe prokuroria shqiptare nuk mund të vepronte, pasi nuk ka pasur asnjë kërkesë nga Italia apo nga ndonjë vend tjetër.

Po ashtu, Ministri i Brendshëm tha se nëse vëllai i tij do të pranonte që të njësonte dënimin e dhënë në Itali, këtu në Shqipëri, atëherë ai nuk do të bënte asnjë ditë burg.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *