Politike

Zyrtari i lartë gjerman: Çështjet Xhafaj dhe Tahiri nuk janë kusht për Gjermaninë

16:18 - 13.06.18 Gazeta Shqiptare

Sekretari Parlamentar i Shtetit në Ministrinë Federale të Drejtësisë dhe Mbrojtjes së Konsumatorit, Christian Lange, është shprehur sot se çështja “Tahiri” nuk është një kusht i Gjermanisë për negociatat me Shqipërinë.Zyrtari gjerman mbajti të njëjtin qëndrim edhe për çështjen “Xhafaj”, teksa komentoi deklaratën e bërë nga numri dy i Kancelares Merkel, në CDU/CSU, Johan David Vadeful, i cili tha pak ditë më parë se Ministri i Brendshëm i Shqipërisë është në konflikt interesi.

“Nuk është e zakonshme që raste të veçanta të kthehen kusht për projekte europiane.

 E kam dëgjuar deklaratën e kolegut Vadephul dhe mund t’u them se Gjermania nuk e ka traditë të mbajë qëndrime për politikat e brendshme të shteteve”.

Shfaq Komentet (3)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *