Shëndet

Mbani kravatë? Problemet që sjell në shëndet

19:56 - 10.07.18 Gazeta Shqiptare

Nëse edhe ju jeni ndër ata persona që përdorni kravatë çdo ditë, pasi ta lexoni këtë me siguri do të mendoheni mirë.Është zbuluar se mbajtja e kravatës shkakton probleme në qarkullimin e gjakut në tru.

Edhe për ata që punojnë në zyra ku zhvillojnë shumë takime dhe kollarja parashikohet në kodin e veshjes, mirë është që mos ta mbajnë me orë të zgjatura.

Kravata ul performancën tuaj pasi ushtron presion te venat, e për pasojë sjell probleme në qarkullimin e gjakut në tru.

Nga eksperimentet e kryera, rezulton se meshkujt që mbajnë kravatë kanë 7.5 % më të ulët qarkullimin e gjakut. Ky rezultat është arritur pas skanimit të quajtur MRI.

Edhe pse ky ndikim në qarkullimin e gjakut nuk sjell pasoja të dukshme, është mjaftueshëm për të ulur aftësitë kognitive.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *