Shëndet

7 arsye pse duhet të konsumoni shalqi çdo ditë

16:35 - 12.07.18 Gazeta Shqiptare

Në ditët e nxehta të verës, nuk ka gjë më freskuese se një fetë shalqi. Madje këshillohet të konsumohet sa më shumë, pasi përmban përqindje të lartë uji, që ndihmon në dobësim.Përveç dobësimit, 7 arsye pse duhet të konsumoni shalqi çdo ditë:

1-Parandalon kancerin

Ky frut përmban sasi të larta të vitaminës C, beta-karoten, likopen. Këto anioksidantë të fuqishëm mbrojnë organizmin nga dëmet e radikaleve të lira. Kur radikalet e lira janë me tepri dëmtojnë ADN dhe mund të shkaktojnë kancer. Likopeni në shumë kërkime shkencore ka rezultuar efikas kundër qelizave kanceroze.

2-Përmbajtje e lartë e antioksidantëve

Një fetë shalqi ofron 21% të sasisë së vitaminës C dhe 17% të vitaminës A që i duhet trupit. Gjithashtu është në gjendje të furnizojë edhe me një përqendrim të lartë të likopenit.

3-Forcon sistemin imunitar

Përqendrimi i lartë i vitaminës C tek shalqiri i jep shtysë sistemit tonë për t’i shndërruar qelizat e “bardha” në qeliza luftarake të forta.

4-Ju siguron energji

Ky frut është ipasur me vitamina të grupit B, të cilat janë konsideruar vitaminat themelore për prodhimin e energjisë (mes të cilave vitaminën B1 dhe vitaminën B6). Shalqiri ka përqendrim të lartë të potasit dhe magnezit.

5-Përmirëson shëndetin e zemrës

Një kërkim i bërë në universitetin e Kentakit ka dëshmuar se konsumimi i shalqirit ka impakt pozitiv te arteriet. Disa minj laboratorësh janë ushqyer me lëng shalqiri dhe kanë rezultuar me akumulimin e më pak yndyrnave në arterie krahasuar me ata minj që janë ushqyer vetëm me ujë.

 6-Është në gjendje të ulë presionin e gjakut

Disa prej aminoacideve të pranishme te shalqiri ndihmojnë relaksimin e enëve të gjakut, që mund ta mbajnë presionin arterial në nivele normale.

7-Në ndihmë të shëndetit të syve

Shalqiri ka një burim të madh luteine, një krotenoid i njohur për mbrojtjen e syve nga sëmundje të shumta që lidhen me moshën. Pra forcon shikimin dhe përmirëson sëmundjet e syrit që lidhen me plakjen sikurse degjenerimi makular dhe kataraktet.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *