Tech

Diamantet sintetikë sekreti i kompjuterëve të së ardhmes

21:40 - 12.07.18 Gazeta Shqiptare

Duket se diamantët sintetikë do kenë shumë rol në elektronikë dhe inxhinierinë e së ardhmes. Studiuesit e Universitetit Princeton po i përdorin diamantet për të ndihmuar në krijimin e një rrjeti të komunikimit kuantik.Rrjetet kuantike të informacionit mund të jenë jashtëzakonisht të sigurta dhe mund të lejojnë gjithashtu që kompjuterat e rinj kuantikë të punojnë së bashku për të zgjidhur problemet e pazgjidhshme aktualisht. Problemi kryesor ka qenë ruajtja e informacionit të brishtë kuantik në distanca të gjata.

Studiuesit ishin në gjendje të ruanin dhe transmetonin pjesë të informacioneve kuantike, të njohura si qubits, duke përdorur një diamant në të cilin kishin zëvendësuar dy atome karbon me një atom siloni.

Diamantet sintetike mund të shërbejnë si përsëritës kuantik për rrjetet e bazuara në qubits.

“Ideja e një riprodhuesi kuantik ka qenë rreth e rrotull për një kohë të gjatë, por askush nuk dinte se si t’i ndërtonte ato,“-tha udhëheqësi i studimit Nathalie de Leon.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *