Shëndet

Ja kur maturohet truri jonë

16:44 - 06.11.18 Gazeta Shqiptare

Neuro-shkencëtarët konfirmojnë se truri maturohet plotësisht në moshën 25-vjeçare. Deri në këtë moshë, pjesa ballore e tij, pjesë e cila ndihmon në frenimin e sjelljeve impulsive, nuk është zhvilluar plotësisht.“Shumica e të rinjve që bëjnë akte dhune vdekjeprurëse, dashakeqe dhe të hidhura janë rezultat i trurit që nuk është zhvilluar plotësisht”, thotë profesori i psikiatrisë i një kolegji në Londër.

Megjithatë, ka ndryshime mes të qenit i pjekur dhe kulmit të saj. Truri juaj vijon të fitojë aftësi të reja gjatë gjithë jetës.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *