Shëndet

Ushqimet që ndikojnë në lehtësimin e stresit

16:15 - 07.11.18 Gazeta Shqiptare

Avokado
Si një bazë për një vakt të lehtë, gjysma e një avokado është sa një tas natyral i yndyrave mbështetëse të trurit. Kur ne dëshirojmë sheqer, kimia jonë e tronditur e trurit mund zbutet pikërisht nga këto yndyra. Provoni të konsumoni avokado dhe do e kuptoni që do ndjeheni më mirë.Çokollata e zezë
Një studim tregoi se 40g në ditë i ndihmonte njerëzit të përballonin stresin. Kjo mund të jetë shumë e dobishme në qoftë se ju keni një zakon të një ‘trajtimi të ëmbël’ të pasdites që dëshironi të ndryshoni.

Kos, manaferra dhe kanellë
Këto tre produkte janë konsideruar shumë të mira për lehtësimin e stresit. Duke i konsumuar ju vetëm pas pak minutave do të ndjeheni më të qetë.

Arra e kokosit
Arra e kokosit ka një ëmbëlsirë delikate në shijen e saj, por që në të vërtetë na ndihmon të balancojmë sheqerin në gjak dhe madje të nxjerrim energji dhe përqendrim.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *