Kryesore

Tahiri do rikthehet në politik? Rama: Është i pafajshëm

22:06 - 08.11.18 Gazeta Shqiptare

I ftuar në “Real Story”, kryeministri Edi Rama ka folur në lidhje me procesin e hetimit ndaj ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri.Rama është shprehur se Gjykata e Katanias mbylli hetimet pas verifikimeve, ku vërtetohet se Tahiri nuk ka lidhje me trafikimin e lëndëve narkotike sëbashku me grupin e “Habilajve”.

Ai theksoi dhe njëherë që Partia Socialiste ka bërë gjënë e duhur duke mos lejuar arrestimin e ish-ministrit të Brendshëm, pasi sipas tij, do të arrestohej për një gënjeshtër.

Numri një i qeverisë është pyetur nëse Tahiri do ti rikthehet politikës nëse del i pafajshëm dhe nga Prokuroria shqipatre, kryeministri ka preferuar të mos japë përgjigje duke u shprehur se nuk flet me “po sikur”.

është shprehur se nesër do të ridërgojë dekretin e Lleshit  përsëri në Presidencë dhe më pas do të pres dhe 7 ditë të tjera. Ai theksoi se do e shoqërojë dhe me një relacion bindës.

“Ju kerkuat arrestimin e Saimir Tahirit. Gjykata e Katanias mbylli hetimet per te, jeni ju qe duhet te kerkoni falje per llumin qe hodhet. Prokuroria e Katanias ka hetuar nese Tahiri ka pasur lidhje me ate grup. Gjykata vendosi qe nuk ka lidhje. Ne kemi vepruar shume mire qe nuk kemi lejuar arrestimin.”

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *