Shëndet

Foshnja e parë e lindur nga transplanti i mitrës së një personi të vdekur

17:20 - 05.12.18 Gazeta Shqiptare

Një foshnje e shëndetshme ka lindur duke përdorur një mitër të transplantuar nga një person i vdekur. Operacioni 10 orësh i transplantimit dhe trajtimi i fertilitetit u zhvillua në São Paulo, Brazil.Gruaja 32 vjeç, kishte lindur pa mitër, por në sajë të tansplantit ajo arriti të bëhej nënë.

Deri më tani ka pasur rreth 39 transplante të mitrës duke përdorur një dhurues të gjallë, por 10 transplantet e mëparshme nga një donator i vdekur kishin dështuar ose rezultuar me abort.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *