Aktualitet

“Ulni tarifat, s’jemi bankomat”, studentët mblidhen para Ministrisë së Arsimit. Protestë edhe në Korçë, Durrës dhe Elbasan

13:00 - 06.12.18 Gazeta Shqiptare

Ka vijuar edhe sot protesta e studentëve, të cilët kërkojnë plotësimin e kërkesave të tyre, heqjen e tarifës për provimet e mbartura, uljen e taksës dhe përmirësim të kushteve në konvikte.Mirëpo, ndryshe nga dita e djeshme, protesta e Universitetit të Tiranës është përhapur edhe në Universitetin e Durrësit, Korçës dhe Elbasanit.

Lëvizja për Universitetin thotë se studentët e Fakultetit të Drejtësisë, Mjekësisë, Shkencave Sociale, Histori Filologjisë, Gjuhët e Huaja dhe Shkencat e Natyrës kanë bojkotuar mësimin dhe i janë bashkuar protestës.

Pas grumbullimit në oborret e fakulteteve, studentët kanë marshuar drejt Kryeministrisë. Gjatë marshimit të tyre ata kanë hedhur thirrje kundër qeverisë, për të anuluar VKM-në, që i detyron të paguajnë për provimet e bartura. Më pas ata kanë marshuar drejt ministrisë së Arsimit.

“E duam Shqipërinë si gjithë Evropa”, kanë qenë këto thirrjet e studentëve përpara godinës së Ministrisë së Arsimit. Po ashtu ata kanë hedhur dhe thirrje “ulni tarifat”, “nuk jemi bankomat”.

 

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *