Bota

“Protesta në Francë krijoi një përbindësh”

13:23 - 07.12.18 Gazeta Shqiptare

Protestat anti-qeveritare në Francë kanë “krijuar një përbindësh”, deklaroi ministri i Brendshëm i Francës Christophe Castaner.Protestat filluan tre javë më parë, fillimisht kundër rritjes së taksave të karburantit, por u përhapën për të marrë çështje të tjera, duke përfshirë reformat në arsim.

Castaner tha se “masat e sigurisë në shkallë të gjerë” do të vendosen këtë fundjavë.

Në të gjithë Francën, 89,000 policë do të jenë në detyrë dhe automjetet e blinduara do të vendosen në kryeqytet. Policia e Parisit ka kërkuar që dyqanet dhe restorantet të mbyllen, gjithashtu dhe disa muze.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *