Bota

Miku i shqiptarëve zgjidhet në krye të Komitetit për Marrëdhëniet me Jashtë

16:28 - 05.01.19 Gazeta Shqiptare

Eliot Engel, është zgjedhur kryetar i Komitetit për Marrëdhënie me Jashtë në Kongresin Amerikan.Ky është një lajm i mirë për Kosovën, në një moment kyç ku politika amerikane ka ndërhyrë për t’i dhënë drejtim dialogut me Serbinë.

Sipas analistëve, politika e Shteteve të Bashkuara të Amerikës është një politikë e qëndrueshme dhe nuk varet shumë prej personaliteteve që zgjidhen atje. Por në të njëjtën kohë, caktimi i Engel në këtë pozicion, i njohur edhe miku i madh i shqiptarëve, shihet si sinjal i interesimit të Amerikës për Kosovën.

Ndërkohë shtypi kosovar pretendon se presidenti francez Emmanuel Macron po kërkon të përfshihet në dialogun për një zgjidhje finale mes Kosovës e Serbisë.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *