Shëndet

Hamburgerët tepër të dëmshëm, shkaktojnë këto sëmundje

15:13 - 09.01.19 Gazeta Shqiptare

Shpesh në mungesë të kohës shumë prej nesh konsumojnë atë që e quajmë “fast food”. Një hamburger me një lëng mund të jetë joshëse për një drekë të shpejtë, por pavarësisht se sa të shijshëm janë hamburgerët mund t’iu shëndoshin dhe kanë efekte të tjera negative në shëndetin tuaj.Efektet negative të një vakti që përfshin hamburger:

-Shtimi në peshë, për shkak se përmban shumë kalori

-I dëmshëm për zemrën, yndyra e tepërt ndikon në rritjen e nivelit të kolesterolit në gjak

-Presion i lartë i gjakut. Hamburgeri përmban një sasi të lartë të natriumit, i cili mund të shkaktojë presion të gjakut, sulm të zemrës si dhe sëmundje të veshkave.

Për të shmangur këto rreziqe që sjell ky ushqim i shpejtë ju duhet të paktën të konsumoni sallatë jeshile me perime tjera apo edhe fruta.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *