Shëndet

Pse është më mirë të shmangni kafenë gjatë stinës së dimrit

22:10 - 09.01.19 Gazeta Shqiptare

Pijet e nxehta duken si mënyra më e mirë për ngrohje në këto ditë të ftohta. Megjithatë, ju keni mundur ta vëreni se nxehtësia që vjen nga to zhduket së shpejti. Kafeja nuk është zgjidhja e duhur për ditët më të ftohta.Ata që e duan kafenë janë të vetëdijshëm për të mirat kyçe të saj. Kafeja stimulon aktivitetin e trurit si dhe ndihmon në përmirësimin e metabolizimit.

Kafeja është një agjent natyral që shton nevojën për urinim, që nënkupton se përdorimi i vazhdueshëm i saj mund të shtojë nevojën për urinimin. Kjo ndikon jo vetëm në dehidratim më të shpejtë, mirëpo po ashtu në uljen e temperaturës së trupit, pasiqë urina është shumë më e ngrohtë se trupi.

Kjo nuk do të thotë që duhet ta braktisni kafenë tërësisht, mirëpo ditëve të ftohta zëvendësojeni atë me çokolatë të nxehtë.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *