Tech

Telefonata për të vjedhur para, sulmohet kompania “Apple”

16:13 - 09.01.19 Gazeta Shqiptare

Kompania Apple ka paralajmëruar përdoruesit për disa telefonata të rrezikshme që po marrin, të cilat dyshohet se janë mashtrime për të vjedhur para.Njerëzit po marrin telefonata nga të tjerë që duket se janë shërbimi ndaj klientit, të cilët prezantohen si staf i kompanisë dhe kërkojnë të dhëna personale.

Kjo ndodh se sulmuesit ose hakerat po bëhen gjithnjë e më të sofistikuar në aftësinë e tyre për t’u futur numrat zyrtarë.

Eksperti Brian Krebs ka raportuar se mashtrimet po bëhen aq të avancuara, saqë për arritjen e qëllimeve të tyre u shfrytëzua epiteti i Jody Ëestby, shef ekzekutiv i një firme kërkimore për siguri kibernetike.

Kompania ka njoftuar përdoruesit që të mos japin asnjë informacion pasi rrezikojnë të ardhurat e tyre.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *