LIFE STYLE

Problemet që sjell qëndrimi ulur

12:35 - 12.01.19 Gazeta Shqiptare

Për shkak të punës shumë persona detyrohen të qëndrojnë ulur në një karrige dhe përpara një kompjuteri. Një mënyrë jetese kjo që mund të ketë një ndikim shumë negativ në shëndetin mendor, sepse mungesa e aktivitetit fizik çon në zhvillimin e depresionit dhe ankthit për shkak të mungesës së endorfineve.Lëvizja rregullisht mund të përmirësojë gjendjen shpirtërore dhe të relaksojë trupin, gjithashtu shërben për vetëvlerësim, si dhe ndikon në prodhimin e serotoninës, duke ndihmuar në uljen e një mosbalance që mund të çojë në probleme të memories dhe mungesës së oreksit. Disa nga problemet që vijnë nga qëndrimi ulur janë si: obeziteti, pagjumësia, deformimi në shpinë, sistemi i tretjes si dhe plakja më e shpejtë. Ndaj kujdesuni që të lëvizni dhe kur jeni në orar të punës.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *