Bota

Beteja e fundit me ISIS

16:56 - 10.02.19 Gazeta Shqiptare

Forcat Demokratike Siriane të mbështetura nga Shtetet e Bashkuara u përfshinë në luftime të ashpra kundër Shtetit Islamik, në përpjekje për të çliruar enklavën e fundit që grupi ekstremist kontrollon në Sirinë lindore.Një zëdhënës i grupit tha se Forcat Demokratike Siriane kishin filluar të përparonin drejt fshatit të fundit që është ende nën kontrollin e xhihadistëve, Baghuz dhe se xhepi i fundit i ISIS-it, do të çlirohet së shpejti.

Forcat Demokratike, me mbështetjen e goditjeve ajrore amerikane po luftojnë ndaj ISIS-it një një zonë pranë kufirit me Irakun.

Zyrtarët e grupit dhe Vëzhguesi Sirian për të Drejtat e Njeriut me qendër në Britani, vlerësojnë se ka rreth 3 mijë xhihadistë të ISIS-it, shumica të huaj që luftojnë në rajon. Sipas Vëzhguesit Sirian në atë zone ka edhe disa qindra civilë.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *