Show-Bizz

Dua Lipa fiton dy çmime Grammy, bën krenarë shqiptarët

08:59 - 11.02.19 Gazeta Shqiptare

Dua Lipa ka fituar dy çmime në eventin më të madh muzikor Grammy Awards, duke bërë krenarë të gjithë shqiptarët.



Ylli i popit rrëmbeu çmimin ‘Best New Artist’ në 61-vjetorin e Grammy dhe çmimin Best Dance Recording për këngën e saj “Electricity” në bashkëpunim me Silk City dhe Diplo e Mark Ronson.

Ndërsa u ngjit në skenën gjigande për të marrë çmimet, Dua u shpreh: “Falenderoj fansat e mi që më lejuan të isha versoni më i mirë i vetes sime.”

Dua ishte nominuar në dy kategoritë dhe tek të dyja arriti të rrëmbente çmimet.

Në kategorinë Best New Artist, Dua u përball me shumë këngëtare përfshirë dhe Bebe Rexha.

Por 23-vjeçarja arriti që ti mundë dhe la pas Chloe dhe Halle, Luke Combs, Greta Van Fleet, H.E.R., Margo Price, Bebe Rexhën dhe Jorja Smith.

Lista e plotë e fituesve

Album of the year
Cardi B – Invasion of Privacy
Brandi Carlile – By the Way, I Forgive You
Drake – Scorpion
H.E.R. – H.E.R.
Post Malone – Beerbongs & Bentleys
Janelle Monáe – Dirty Computer
Kacey Musgraves – Golden Hour – WINNER
Various artists – Black Panther OST

 

Record of the year
Cardi B, Bad Bunny & J Balvin – I Like It
Brandi Carlile – The Joke
Childish Gambino – This Is America – WINNER
Drake – God’s Plan
Lady Gaga and Bradley Cooper – Shallow
Kendrick Lamar & SZA – All the Stars
Post Malone ft 21 Savage – Rockstar
Zedd, Maren Morris & Grey – The Middle

 

Best New artist
Chloe x Halle
Luke Combs
Greta Van Fleet
H.E.R.

Dua Lipa – WINNER

Margo Price

Bebe Rexha

Jorja Smith

 

Best rap album

Cardi B – Invasion of Privacy – WINNER

Mac Miller – Swimming

Nipsey Hussle – Victory Lap

Pusha T – Daytona

Travis Scott – Astroworld

 

Best R&B album

Toni Braxton – Sex & Cigarettes

Leon Bridges – Good Thing

Lalah Hathaway – Honestly

H.E.R. – H.E.R. – WINNER

PJ Morton – Gumbo Unplugged (Live)

 

Best rap song

Drake – God’s Plan – WINNER

Kendrick Lamar, Jay Rock, Future and James Blake – King’s Dead

Eminem ft Joyner Lucas – Lucky You

Travis Scott, Drake, Big Hawk and Swae Lee – Sicko Mode

Jay Rock – Win

 

Best country album

Kelsea Ballerini – Unapologetically

Brothers Osborne – Port Saint Joe

Ashley McBryde – Girl Going Nowhere

Kacey Musgraves – Golden Hour – WINNER

Chris Stapleton – From a Room: Volume 2

 

Song of the year

Brandi Carlile – The Joke

Childish Gambino – This Is America – WINNER

Drake – God’s Plan

Lady Gaga and Bradley Cooper – Shallow

Kendrick Lamar & SZA – All the Stars

Ella Mai – Boo’d Up

Shaën Mendes – In My Blood

Zedd, Maren Morris & Grey – The Middle

 

Best pop duo/group performance

Christina Aguilera ft Demi Lovato – Fall in Line

Backstreet Boys – Don’t Go Breaking My Heart

Tony Bennett and Diana Krall – ’S Wonderful

 

Lady Gaga and Bradley Cooper – Shallow – WINNER

Maroon 5 ft Cardi B – Girls Like You

Justin Timberlake ft Chris Stapleton – Say Something

Zedd, Maren Morris and Grey – The Middle

 

Best pop solo performance

Beck – Colors

Camila Cabello – Havana (live)

Ariana Grande – God Is a Woman

Lady Gaga – Joanne (Ëhere Do You Think You’re Goin’?) – WINNER

Post Malone – Better Noë

 

Best pop vocal album

Camila Cabello – Camila

Kelly Clarkson – Meaning of Life

Ariana Grande – Sweetener – WINNER

Shaën Mendes – Shaën Mendes

Pink – Beautiful Trauma

Taylor Sëift – Reputation

 

Best traditional pop vocal album

Tony Bennet and Diana Krall – Love Is Here to Stay

Willie Nelson – My Way – WINNER

Gregory Porter – Nat “King” Cole & Me

Seal – Standards (Deluxe)

Barbra Streisand – The Music … The Mem’ries … The Magic!

 

Best alternative music album

Arctic Monkeys – Tranquility Base Hotel & Casino

Beck – Colors – WINNER

Björk – Utopia

David Byrne – American Utopia

St Vincent – Masseduction

 

Best country solo performance

Loretta Lynn – Wouldn’t It Be Great

Maren Morris – Mona Lisas and Mad Hatters

Kacey Musgraves – Butterflies – WINNER

Chris Stapleton – Millionaire

Keith Urban – Parallel Line

 

Best country duo/group performance

Brothers Osborne – Shoot Me Straight

Dan + Shay – Tequila – WINNER

Little Big Town –When Someone Stops Loving You

Maren Morris ft Vince Gill – Dear Hate

Bebe Rexha and Florida Georgia Line – Meant to Be

 

Best country song

Cole Swindell – Break Up in the End

Maren Morris ft Vince Gill – Dear Hate

Blake Shelton – I Lived In

Kacey Musgraves – Space Cowboy – WINNER

Dan + Shay – Tequila

Advertisement

 

Best gospel album

Jekalyn Carr – One Nation Under God

Tori Kelly – Hiding Place – WINNER

Jonathan McReynolds – Make Room

The Walls Group – The Other Side

Brian Courtney Wilson – A Great Work

 

Best Latin pop album

Pablo Alborán – Prometo

Claudia Brant – Sincera –WINNER

Natalia Lafourcade – Musas

Raquel Sofia – 2:00 AM

Carlos Vives – Vives

 

Best Americana album

Brandi Carlile – By the Way, I Forgive You – WINNER

Bettye Lavette – Things Have Changed

John Prine – The Tree of Forgiveness

Lee Ann Womack – The Lonely, the Lonesome & the Gone

The Wood Brothers – One Drop of Truth

 

Best compilation soundtrack for visual media

Call Me By Your Name

Deadpool 2

The Greatest ShoWman – WINNER

Lady Bird

Stranger Things

 

Best song Written for visual media

All The Stars — Kendrick Duckworth, Solána Rowe, Alexander William Shuckburgh, Mark Anthony Spears & Anthony Tiffith, songwriters (Kendrick Lamar & SZA)

Mystery Of Love — Sufjan Stevens, songëriter (Sufjan Stevens)

Remember Me — Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez, songëriters (Miguel Featuring Natalia Lafourcade)

Shalloë — Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando & Andrew Wyatt, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper) – WINNER

This Is Me — Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (Keala Settle & The Greatest Showman Ensemble)

 

Best music video

APES*** — The Carters, Ricky Saiz, video director; Mélodie Buchris, Natan Schottenfels & Erinn Williams, video producers

This Is America — Childish Gambino, Hiro Murai, video director; Ibra Ake, Jason Cole & Fam Rothstein, video producers – WINNER

I’m Not Racist Joyner Lucas & Ben Proulx, video directors; Joyner Lucas, video producer

Pynk — Janelle Monáe, Emma Westenberg, video director; Justin Benoliel & Whitney Jackson, video producers

Mumbo Jumbo — Tierra Whack Marco Prestini, video director; Sara Nassim, video producer

 

Best comedy album

Annihilation — Patton Oswalt

Equanimity & The Bird Revelation — Dave Chappelle – WINNER

Noble Ape — Jim Gaffigan

Standup For Drummers — Fred Armisen

Tamborine — Chris Rock

 

Best dance/electronic album

Singularity —Jon Hopkins

Woman Worldwide — Justice – WINNER

Treehouse — Sofi Tukker

Oil of Every Pearl’s Un-Insides — SOPHIE

Lune Rouge — TOKiMONSTA

 

Best rap performance

Cardi B – Be Careful

Drake – Nice for What

Kendrick Lamar, Jay Rock, Future and James Blake – King’s Dead – TIE

Anderson .Paak – Bubblin – TIE

Travis Scott, Drake, Big Hawk & Swae Lee – Sicko Mode

 

Best traditional R&B performance

Leon Bridges – Bet Ain’t Worth the Hand – TIE

Bettye LaVette – Don’t Fall Apart on Me Tonight

Major. – Honest

PJ Morton ft Yebba – How Deep Is Your Love – TIE

Charlie Wilson ft Lalah Hathaway – Made for Love

 

Best R&B song

Ella Mai – Boo’d Up – ËINNER

Miguel ft J Cole and Salaam Remi – Come Through and Chill

Childish Gambino – Feels Like Summer

HER – Focus

Toni Braxton – Long As I Live

 

Best rap/sung performance

Christina Aguilera ft Goldlink – Like I Do

6lack ft J Cole – Pretty Little Fears

Childish Gambino – This Is America – WINNER

Kendrick Lamar & SZA – All the Stars

Post Malone ft 21 Savage – Rockstar

 

Producer of the year, non-classical

BoI-1DA

Larry Klein

Linda Perry

Kanye West

Pharrell Williams – WINNER

 

Best rock song

Greta Van Fleet – Black Smoke Rising

Twenty One Pilots – Jumpsuit

Bring Me the Horizon – Mantra

St Vincent – Masseduction – WINNER

Ghost – Rats

 

Best rock performance

Arctic Monkeys – Four Out of Five

Chris Cornell – When Bad Does Good – WINNER

The Fever 333 – Made an America

Greta Van Fleet – Highway Tune

Halestorm – Uncomfortable

 

Best rock album

Alice in Chains – Rainier Fog

Fall Out Boy – Mania

Ghost – Prequelle

Greta Van Fleet – From the Fires – WINNER

Weezer – Pacific Daydream

 

Best metal performance

Between the Buried and Me – Condemned to the Gallows

Deafheaven – Honeycomb

High on Fire – Electric Messiah – WINNER

Trivium – Betrayer

Underoath – On My Teeth

 

Best urban contemporary album

The Carters – Everything Is Love – WINNER

Chloe x Halle – The Kids Are Alright

Chris Dave and the Drumhedz – Chris Dave and the Drumhedz

Miguel – War & Leisure

Meshell Ndegeocello – Ventriloquism

 

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *