Aktualitet

“I rrezikohet jeta”, Gjykata e Hagës nuk ekstradon Arben Frrokun

16:51 - 12.02.19 gsh

Arben Frroku nuk do të ekstradohet në Shqipëri. Është ky vendimi që ka dhënë Gjykata e Apelit në Hagë, duke shtuar se në vendin e tij i rrezikohet jeta. Më tej në vendimin e Hagës thuhet se dënimi në Shqipëri është dhënë mbi motive politike. Më herët Gjykata e Hollandës kishte vendosur për ekstradimin e Arben Frrokut, vendim ky tanimë i refuzuar.Kujtojmë se Frroku është dënuar nga Gjykata e Apelit me burg përjetë  për vrasjen e komisarit Dritan Lamaj në shkurt të 2013. Ishte Gjykata e Krimeve të Rënda, që shpalli vendimin se Frroku ishte i pafajshëm dhe menjëherë pas këtij vendimi ai u largua nga vendi ynë.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *