Bota

Albin Kurti kritikon deputetët: Po na largoni nga BE

08:39 - 31.03.19 gsh

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, gjatë Konferencës së Lidershipit Ballkanik të Federatës Universale të Paqes që u mbajt në Tiranë kritikoi deputetët.Sipas Kurtit deputetët po e largojnë Kosovën nga paqja dhe Bashkimi Evropian, duke u afruar me rrezikun e luftërave dhe rikthimin në të kaluarën.

“Parlamentarët (deputetët) flasin dhe përfaqësojnë. Ata janë e kundërta e bisedimeve e pazareve sekrete të liderëve autoritarë që na largojnë nga paqja dhe Bashkimi Evropian e na afrojnë me rrezikun e luftërave dhe të rikthimit të së kaluarës”, deklaroi Kurti.

Kreu i Vetëvendosjes u shpreh se është detyre e secilit që të kontribuojë për drejtësinë dhe për paqen.

“Është detyra jonë të kontribuojmë për drejtësinë dhe për paqen, fillimisht aty ku jetojmë e veprojmë, sepse paqja e drejtësia në shtëpinë tonë është themeli i kontributit për paqen e drejtësinë në botë. Për paqen dhe drejtësinë, jo për paqen me padrejtësinë,”-shpjegoi Kurti.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *