Dossier

E rrallë/ Koha kur policët të kontrollonin gjatësinë e fustanit, 1 cm të fuste në burg

14:06 - 14.04.19 gsh.al

Policët në Gjermani kanë pasur një detyrë të “rëndësishme” në vitin 1920. Ata duhet të masnin gjatësinë e fustanin të grave dhe vajzave që ecnin një rrugë. Asokohe, një centimetër më pak mund t’i kushtonte shumë një femre në rrugët e Gjermanisë.Një ligj specifik ka pasur edhe në Amerikë për veshjen në plazh. Në vitin 1920 çdo plazh kishte kodin e tij të veshjes dhe shkelja e tij të çonte në burg. Nëse burrat mendonin se gratë nuk i kanë mbuluar sa duhet këmbët e tyre, metri maste dhe jepte verdiktin përfundimtar.

Të shumta kanë qenë rastet kur gratë dhe vajzat amerikane që kanë tentuar të refuzojnë zbatimin e rregullit, janë arrestuar me akuzën e mosbatimit të veshjes së rrobave të duhura të plazhit.

5555 444 333 2222 111111 polic
<
>

 

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.