Politike

“Kanadaja nxin shqiptarët: Hajdutë xhepash, vend pa drita dhe infrastrukturë”

15:27 - 17.04.19 gsh.al

Nënkryetari i LSI-së Petrit Vasili thekson se qeveria e ka zhytur vendin në mjerim. Ai publikon edhe një raport të Kanadasë, në të cilin përmendet vjedhja e 10 milionë eurove në Rinas, por edhe probleme të tjera në vend.Postimi i Vasilit

Kanadaja tregon qarte se ne ç’kaos, pasiguri dhe mjerim e ka zhytur qeveria Shqipërinë.

Lexojeni vete dhe përbuzni shkruesit e paguar, se fshati që duket nuk do as kallauz

Qeveria e Kanadasë ka përditësuar të dhënat për të gjithë shtetasit e saj që kërkojnë që të udhëtojnë drejt Shqipërisë, duke i paralajmëruar dhe për incidentet që mund t’iu ndodhin në Rinas, referuar grabitjes më të fundit, ku u morën rreth 10 milionë euro.

Ndërkohë që raporti i bën jehonë dhe vjedhjeve të zakonshme në mjetet e transportit publik, si dhe vjedhjen e automjeteve, ndërsa mund të themi se të gjitha të dhënat ‘nxijnë’ imazhin e Shqipërisë.

Ja çfarë thotë konkretisht raporti:

“Krimet e vogla, të tilla si vjedhja nëpër xhepa dhe rrëmbimi i çantave janë të shpeshta, ndodhin veçanërisht në transportin publik dhe në zonat turistike. Vjedhja e automjeteve është e zakonshme.

Vështirësitë ekonomike dhe disponueshmëria e lehtë e armëve të zjarrit rrisin rrezikun e incidenteve të dhunshme, plaçkitjeve dhe ndalimit të makinave.

Pajisjet e vogla shpërthyese janë përdorur në sulme të shenjestruara, duke përfshirë edhe Tiranën. Disa incidente të dhunshme kanë ndodhur gjithashtu në ose pranë Aeroportit Ndërkombëtar të Tiranës.

Këto incidente zakonisht i atribuohen mosmarrëveshjeve të brendshme të një natyre personale, biznesi apo politike. Turistët zakonisht nuk janë në shënjestër, por mund të ndodhin konfrontime të dhunshme midis bandave kriminale të organizuara rivale’, thuhet mes të tjerave në të dhënat për Shqipërinë.

Infrastruktura

Facilitetet turistike nuk janë të zhvilluara mirë, dhe shumë mallra dhe shërbime nuk janë në dispozicion.

Ndërprerjet e energjisë ndodhin shpesh në të gjithë Shqipërinë, në zonat e largëta, si dhe në qytetet kryesore.

Gjithmonë mbani një elektrik dore, ndërsa ecni nëpër rrugë.

Verifikoni orarin e ndërprerjeve të energjisë elektrike me autoritetet lokale.

Siguroni mirëqenien tuaj gjatë ndërprerjeve.

Kushtet e rrugëve dhe siguria rrugore janë të dobëta në të gjithë vendin. Rrugët kryesore janë të kalueshme, por rrugët dytësore shpesh mbahen keq.

Në dimër, mund të hasni në kushtet e rrezikshme të dëborës dhe akullit në rrugët malore të mirëmbajtura në veri dhe juglindje të Shqipërisë. Ndërprerjet e energjisë mund të ndikojnë ndriçimin e rrugëve dhe sinjalet e trafikut.

Shoferët janë jashtëzakonisht agresivë dhe të pamatur dhe këmbësorët shpesh gjenden duke ecur përgjatë anëve të rrugëve, duke përfshirë rrugët kryesore.

Përdorni një mjet me katër rrota, madje edhe në qendrat urbane.

Inspektoni automjetet me qira tërësisht dhe sigurohuni që kompania të jetë në dispozicion për të ndihmuar në rast të problemeve mekanike. Planifikoni me kujdes udhëtimin tuaj jashtë kryeqytetit.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *