Shëndet

Flini më pak se 5 orë? Ja sëmundjet që rrezikoheni

14:54 - 21.04.19 gsh

Ekspertët thonë se më pak orë gjumë në ditë është një nga mitet më të dëmshme rreth shëndetit.Menaxhimi i rregullt në katër ose pesë orë rrit rrezikun e sulmeve të zemrës, sulmeve në tru dhe vdekjes së hershme, sipas një studimi mbi 20 mitet më të zakonshme rreth gjumit nga studiuesit amerikanë.Rebeça Robbins, e cila udhëhoqi studimin nga Shkolla e Mjekësisë në Universitetin e Nju Jorkut, tha se ka dëshmi të gjera për të treguar se pesë orë gjumë ose më pak vazhdimisht rrit rrezikun në masë të madhe për pasojat e pafavorshme të shëndetit.Problemi me alkoolin para gjumit është se ai zvogëlon cilësinë e gjumit kështu që ne ndihemi shumë më pak të pushuar ditën tjetër.

Studimi, i botuar në revistën Sleep Health, po ashtu ofron këshilla për ata që  duhet të ngrihen herët dhe të bëjnë diçka që nuk është stresuese. Studimi gjithashtu këshillon që të mos shikojmë TV para se të shkojmë në shtrat, [asi ai ndikon që të qëndrojmë zgjuar.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.