Bota

“Bukë dhe kripë”, Kim Jong-un pritet me nderime në Rusi

10:59 - 24.04.19 gsh

Ndërkohë që ditën e djeshme mediat shtetërore të Koresë së Veriut njoftuan për takimin e presidentit rus Vladimir Putin me liderin Kim Jong-un, ky i fundit ka mbërritur sot në qytetin e Vladivostok.Kreu i Koresë së Veriut mbërriti në Vladivostok pasi udhëtoi me trenin e tij privat dhe u takua me zyrtarët rusë.

Në shenjë mikpritjeje, atij iu ofrua bukë dhe kripë, traditë e Rusisë për të ftuarit.

“Shpresoj që kjo vizitë të jetë e suksesshme dhe e dobishme. Shpresoj që gjatë bisedimeve me Presidentin e respektuar Putin, unë do të jem në gjendje të diskutoj në mënyrë konkrete çështjet lidhur me zgjidhjen e situatës në gadishullin Korean dhe zhvillimin e marrëdhënieve tona bilaterale”, tha Kim Jong-un për televizionin rus “Rossiya 24”.

Kremlini thotë se udhëheqësit do të flasin për “problemin bërthamor” të gadishullit Korean.

Kim Jong-un po kërkon mbështetje pasi bisedimet me Presidentin e SHBA Donald Trump dështuan, thonë analistët.

Trump dhe Kim u takuan në Hanoi më parë këtë vit për të diskutuar programin e armëve bërthamore të Koresë së Veriut, por samiti – i dyti i tyre përfundoi pa marrëveshje.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *