Bota

Më shumë se 250 mijë fëmijë humbin jetën çdo vit, nis aplikimi i vaksinës kundër malaries

11:29 - 24.04.19 Gazeta Shqiptare

Rreth 360,000 fëmijë në vit, në tre shtete Afrikane, do të mund të marrin vaksinën e parë të malaries në botë, si pjesë e një projekti pilot të aplikuar në shkallë të gjerë.Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Malavi ka nisur vaksinimin e fëmijëve nën dy vjeç, ndërkohë që Kenia dhe Gana do të nisin vaksinimin në javët e ardhshme.

Vaksina ofron mbrojtje të pjesshme nga sëmundja, pasi studimet zbuluan se vaksina parandalonte rreth katër në 10 raste të malaries.

“Ne kemi nevojë për zgjidhje të reja për kontrolluar përhapjen e malaries dhe kjo vaksinë na jep shpresë se jemi në rrugën e duhur”, u shpreh Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus në një deklaratë për shtyp.

Malaria është një sëmundje parazitare e transmetuar përmes pickimit të mushkonjave femra Anopheles. Ajo është e parandalueshme dhe e shërueshme, por rreth 435,000 njerëz vdesin çdo vit prej saj.

Më të prekurit janë fëmijët nën moshën 5 vjeç, teksa sipas OBSH-së, një fëmijë humb jetën çdo dy minuta.

Shumica e këtyre vdekjeve janë në Afrikë, ku më shumë se 250,000 fëmijë humbin jetën nga sëmundja çdo vit.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *