Aktualitet

Tregti shqiptare, këto perime kanë kushtuar 78 euro

14:42 - 24.04.19 gsh.al

Perimet që shikoni në fotografi janë blerë tek një shitës ambulant në Pejë dhe kushtojnë 78 euro. Të paktën kështu pretendon deputeti kosovar Gani Dreshaj.Ai ka postuar fotografinë e perimeve në facebook, ndërsa në përshkrimin e saj deklaron se kaq vite pas luftës në Kosovë, është për keqardhje që ende marketet funksionojnë pa kuponë fiskalë.

Statusi i plotë i Dreshajt

Besoni apo jo, këto perime të blera sot në Pejë, tek një shitës ambulant më kanë kushtuar plot 78 euro.

Nuk është me rëndësi vlera e paguar, sa është për keqardhje që kaq shumë vite pas lufte, e shtetësie, ende marketet tona paguajnë pa kupona fiskalë, pa çmime të produkteve e pa dhënie llogarie tek blerësi.

E kam fituar bindjen se shumë shitës në Kosovë caktojnë shumën e produkteve në bazë të dukjes së veturave apo tabelave të regjistrimit që kanë.

I bëj thirrje ministrit Endrit Shala që të ndërmerrë masa dhe në të gjitha tregjet e Kosovës dhe shitjeve ambulantive të vendosen çmimet e produkteve sepse kështu respektohet konsumatori dhe shteti.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *