Aktualitet

Video/ “Nuk bëj filma vetëm për t’i parë në shtëpi me miqtë e mi”

21:00 - 15.05.19 gsh.al

Nga 2 maji deri me 8 maj u mbajt në Tiranë Festivali ndërkombëtar i filmit DEA OPEN AIR. Filma nga e gjithë Europa, të metrazhit të gjatë dhe të shkurtër garuan për të fituar. Por jo të gjithë filmat në këtë festival ishin në garë. Ky festival shërben edhe si mbështetje për studentët që realizojnë një film dhe duan ta shfaqin. Filmat e studentëve u shfaqen në këtë festival së bashku me filmat që janë në konkurrim.Greta e “Trending” intervistoi një regjisore rumune e një franceze, ato treguan përshtypjet për Shqipërinë si dhe rëndësinë për pjesëmarrjen në këtë festival. “Nuk bëj filma vetëm për t’i parë në shtëpi me miqtë e mi, por dua që njerëzit t’i shohin”, tha njëra prej tyre.

Ndërsa dy studentë të regjisurës në Shqipëri theksuan edhe një herë problematikën e madhe që has arti në vendin tonë.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.