Shëndet

Pini cigare prej 5 vjetësh? Ja receta që u pastron mushkëritë

14:50 - 17.05.19 gsh.al

Cigarja është një nga produktet më të dëmshme që vijon të “vrasë” njerëz në mbarë botën, edhe pse janë të vetëdijshëm mbi dëmet.Pirja e cigares ndikon te çdo qelizë e trupit dhe i dëmton funksionet vitale trupore. Në veçanti është tejet agresive për mushkëritë dhe shkencëtarët tregojnë se pirja e duhanit është arsyeja kryesore e zhvillimit të qelizave anormale të kancerit.

Veç kësaj, problemet respiratore, si bronkiti dhe asma, janë të lidhura ngushtë me pirjen e duhanit. Ekspertët shëndetësorë rekomandojnë fuqishëm që ta lini duhanin sa më parë.

Megjithatë, nëse kurrsesi nuk mund ta lini, ekspertët e mjekësisë alternative thonë se ekziston një recetë super efikase shtëpiake për pastrimin e mushkërive, e cila u ndihmon atyre që kanë mbi 5 vjet që pinë duhan.

Përbërësit:

– Dy lugë çaji shafran
– Rrënjë xhenxhefili
– Një litër ujë
– 400 gramë hudhra, të qëruara dhe prera
– 250 gramë pluhur stevia

Përgatitja:

Nxejeni ujin në një tigan. Shtojani 250 gramë pluhur stevia dhe posa të vlojë uji, shtojeni pjesën tjetër të përbërësve.

Zini për 5 minuta tjerë dhe ndaleni nxehjen. Lëreni produktin të ftohet dhe pastaj vendoseni në kavanoz dhe mbajeni në frigorifer.

Përdorimi:

Konsumoni 2 lugë gjelle të këtij produkti në mëngjes para se të hani apo pini dhe 2 lugë tjera pasi ta keni ngrënë darkën.

VËREJTJE: Para se të përdorni receta të mjekësisë alternative, gjithmonë rekomandohet që paraprakisht të konsultoheni me doktorin. /Telegrafi

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *