Aktualitet

Ujëvara e Sotirës, uji që jehon me kilometra larg

10:31 - 08.06.19 Nga Nëntor Oseku

Ujëvara e Sotirës është 100 metra, dhe buron nga mali i Tomorit. Ajo gjendet rreth 65 kilometra nga Tirana, dhe 16 kilometra nga qyteti i Gramshit dhe për të arritur në zonën e ujëvarës duhet të ecësh rreth 1 orë në këmbë nga fshati Sotirë, nga ku ka marrë dhe emrin ujëvara.Fshati Sotirë dikur ka qenë me 120 shtëpi, ndërsa sot vetëm 20 prej tyre janë të banueshme.

Gurgullima e ujit, që del nga shkëmbinjtë e pas 100 e ca metrave prapë në shkëmb përplaset, dëgjohet dhe jehon disa km larg, duke krijuar një pamje me bukuri mahnitëse.
Bota bimore rreth ujëvarës është tepër e pasur, me pemë bliri, lofate, frashri, lisi e deri te gështenja e egër.
Ujëvara e Sotirës është veçanërisht tërheqëse në pranverë, kur edhe bora e malit fillon e shkrin, por në periudhën e verës ajo shteron prej uljes së nivelit të ujërave.

Gramshi ka potencial turistik, shpella, kanione, lumenj, gastronomi të lavdërueshme dhe ushqime bio, siç është kanioni i Holtës i formuar me kalimin e kohës, përmes procesit të erozionit, për shkak të lumit Holtë. Kanioni është i përbërë nga shpella të shumta që ende nuk janë eksploruar nga udhëtarët aventurierë. Stalaktitet dhe stalagmitet kanë krijuar një vend të rrallë për t’u vizituar.

Liqeni i Zi është një tjetër vendprehje, që e meriton të vizitohet. Ai është krijuar nga akujt dhe klima malore. Liqeni rrethohet nga malet me pisha, duke i dhënë atij një pamje madhështore. Për shkak të mineraleve të shumta që ka nën të, ai ofron veti kuruese sidomos në javët e para të muajit gusht. Në këtë periudhë, numri i vizitorëve rritet dukshëm.

Grabova, ndërkaq, njihet për historinë e saj, e cila përfshin lidhjet mes të dy perandorive, romake dhe bizantine. Zona është e njohur për bukurinë e peizazhit malor, të kishave të lashta dhe urave shekullore etj.

sotire 7 sotire 6 sotire 5 sotire 4 sotire 3 sotire 2 sotire 1
<
>

 

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *