LIFE STYLE

Gjobë për ata që e zënë parkingun me karrige

12:56 - 12.06.19 gsh.al

Me siguri u kanë zënë sytë shpesh vend parkime të zëna me një karrige. Epo që ta dini kjo nuk është vetëm një dukuri shqiptare. Kudo në qytete të mëdha ekziston problematika e madhe e mungesës së parkingjeve.Ashtu si ne edhe fqinjët tanë, italianët i kanë përdorur karriget edhe për të “prenotuar” një vend në parkim. Por prej disa kohësh italianët e kanë rregulluar me ligj këtë punë.

Nëse në Itali zë një vend parkimi me karrige apo objekte të tjera, gjobat nisin nga 100 euro dhe shkojnë në 1000.

Ligji e specifikon qartë se kushdo që zapton tokën ose ndërtesën e të tjerëve, publike apo private qoftë ajo, bund të shkojë në burg ose të gjobitet.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.