Aktualitet

Video/ PS e vendosur për 30 qershorin, Zguri: KQZ të ndërpresë procedurat për zhvillimin e zgjedhjeve

13:49 - 13.06.19 gsh.al

Vijon seanca parlamentare në Kuvendin e Shqipërisë, ku socialistët shprehen të vendosur për të zhvilluar zgjedhjet me 30 qershor.Nga ana tjetër, kreu i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Klement Zguri deklaroi sot se organi që drejton duhet të ndërpresë procedurat për zhvillimin e zgjedhjeve.

Zguri i qëndroi argumenteve të mbledhjes së dy ditëve më parë, duke shtuar edhe faktin se dekreti i presidentit Meta është botuar në fletoren zyrtare. Pasi s’pranoi të marrë përsipër gjykimin për kushtetueshmërinë e vendimit të presidentit Meta, njëlloj si në mbledhjen e mëparshme Zguri braktisi Komisionin Qëndror të Zgjedhjeve.

“Nuk dua të merrem me të drejtën e Presidentit të Republikës. Nuk mendoj se jam Gjykatë Kushtetuese që të citoj kushtetueshmërinë e vendimeve të presidentit. Bëhet fjalë për një dekret që ka marrë fuqi ligjore në fletoren zyrtare.

Nga një anë kam presidentin dhe nga ana tjetër Ministrinë e Drejtësisë …Kush jam unë të ballafqoj idetë e mia me vendimet e këtyre institucioneve? I qëndroj argumentit që kisha në mbledhjen e parë, shto argumentin që dekreti ka marrë fuqi në fletoren zyrtare. KQZ duhet të ndrëpresë procedurat për zhvillimin e zgjedhjeve”, tha Zguri.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *