Aktualitet

Video/ Cakaj: Kërkesa e Holandës për rikthimin e vizave do refuzohet

23:34 - 18.06.19 gsh.al

Ministri në detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj shprehet se Komisioni Europian  do të refuzojë kërkesën e Holandës, e cila është shprehur pro vendosjes.Ai tha se “me përgjegjësi të plotë”, duke u bazuar në informacionet nga kontaktet me organet e Bashkimit Evropian, kërkesa e Holandës për rikthimin e vizave me Shqipërinë do të refuzohet nga Komisioni Evropian. Ministri shtoi se nuk përmbushet asnjë nga pesë kushtet e nevojshme dhe se si rrjedhojë ka informacion që nuk do të pranohet kërkesa e Holandës.

“Kërkesa e Holandës për rikthimin e vizave do të refuzohet nga KE”, tha ai.

Në emisionin “Opinion”,  Cakaj tha gjithashtu se për herë të parë, duke paralajmëruar një vendim në muajin tetor, Këshilli i Bashkimit Evropian ka vlerësuar në përfundimet e veta rekomandimin pozitiv të Komisionit për hapjen e negociatave me vendin tonë

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.