Aktualitet

Negociatat, sot vendoset fati i Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

09:22 - 18.06.19 Gazeta Shqiptare

Ministrat e Jashtëm të vendeve të Bashkimit Europian vendosin sot për hapjen e negociatave të anëtarësimit për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.Vendimi do të merret gjatë samitit që zhvillohet në Luksemburg, teksa liderët do të vendosin nëse Shqipërisë dhe Maqedonisë do t’u jepet drita jeshile për hapjen e negociatave tani, apo do të shtyhet në një datë të dytë në vjeshtë, sikur është lakuar nga disa zyrtarë gjermanë gjatë vizitave në Shqipëri.

Kujtojmë se para nisjes drejt Luksemburgut, shefja e diplomacisë europiane Federika Mogerini bëri thirrje për një vendim pozitiv për dy vendet, si vlerësim për reformat e ndërmarra.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *