Aktualitet

Kryetarët e rinj të bashkive kërkojnë mandatin në gjykatë

16:10 - 11.07.19 Gazeta Shqiptare

Pavarësisht për pjekjeve të opozitës të delegjitimuar procesin zgjedhor të 30 qershorit, socialistët po shkojnë të qetë drejt zëvendësimit të krerëve të bashkive ekzistues me kryetarët e rinj të dalë fitues si dhe me konstituimin e këshillave të rinj bashkiak.Për këtë qëllim të gjithë kryetarët e bashkive që janë certifikuar deri më tani në mënyrë përfundimtare nga Komisioni Qendror i Zgje-dhjeve, kanë nisur procedurat e marrjes së detyrës.

Në përmbushje të detyrimeve ligjore ata i janë drejtuar gjykatave të shkallëve të para për të konfirmuar mandatet e tyre të dhëna nga KQZ.

Sipas ligjit është gjykata shkalla e fundit që u jep mandatin fituesve duke i zyrtarizuar në drejtimin e njësive të qeverisjes vendore. Dhe mësohet se një ndër kryetarët që është konfirmuar nga KQZ si fitues dhe që i është drejtuar gjykatës me një shkresë është aktori Erion Isai, që fitoi në Kolonjë, ndërkohë që listës i janë bashkuar edhe socialistët e tjerë që deri tani janë certifikuar si fitues nga KQZ-ja.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *