Aktualitet

“Pranga për të huaj e shqiptarë”/ Basha paralajmëron burg, ja si mbyllet kriza

16:20 - 08.08.19 gsh.al

Kryeopozitari Basha paralajmëron burg për kryeministra, ministra, të huaj apo shqiptarë që janë përfshirë në afera korruptive.Sipas kryedemokratit Basha kriza e thellë politike do të përfundojë me politikanë me pranga në duar.

“Kushdo qoftë, kryeministër, ministër, të huaj e shqiptarë, të përfshirë në afera korruptive, do jenë subjekt i legjislacionit të auditimit të pasurive, kudo ku ato ndodhen. Zbulimi dhe rikuperimi i parave të vjedhura shqiptarëve është parimi absolut. Kriza do të përfundojë me politikanë me pranga në duar.

Në shtator do bëj të ditur planin tonë kundër krimit dhe pastrimit të parave. Ka nisur hartimi i disa ligjeve për luftën kundër krimit dhe parave të krimit. Një ligj që do të parandalojë investimet e parave të krimit në ekonomi. Një ligj për përgjegjësinë civile, kudo ku aferat korruptive të Ramës ka shkaktuar dëme, qytetarët do të kenë mundësi të hedhin në gjyq civil të gjithë ata që i kanë shkaktuar dëm. Milionat e Becchettit duhet që të paguhen nga Rama dhe jo nga qytetarët.

Një paketë ligjore për deklarimin e aseteve të politikanëve, që do forcojë rregullat e tanishme. Hetimi dhe auditimi do ndjekë origjinën e parave të investuara si për ndërtimin e objekteve private, ashtu edhe për PPP-të. ky hetim do bëhet në bashkëpunim me ndërkombëtarët. PD ka marrë ekspertizë të huaj për hetimin e pasurive të vjedhura”, ka thënë Basha.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.