Bota

Gruaja e Pablo Escobar: Më detyroi që të bëja abort, kisha shumë frikë nga ai

12:05 - 13.08.19 gsh

“Në kohën kur isha 14 vjeç dhe Pablo, i dashuri im ishte 25 vjeç. Një ditë ai më përqafoi, më puthi dhe unë u ndjeva i paralizuar dhe i ngrirë nga frika. Nuk isha gati; Unë ende nuk e ndjeja dëshirën seksuale; Më munguan mjetet për të kuptuar se çfarë nënkuptonte ai kontakt intensiv dhe intim. Kaluan tre javë dhe megjithëse isha i panjohur për efektet anësore, shpejt e kuptova se po më ndodhte diçka e çuditshme. Por kurrë nuk kam ëndërruar se mund të mbetem shtatzënë.Disa ditë më vonë, Pablo erdhi duke më kërkuar kur isha duke ecur afër shtëpisë dhe më pyeti se si ndihesha. Thashë që isha mirë dhe ai më kërkoi që të shkoja me të në shtëpinë e një gruaje. Nuk pashë asgjë të pazakontë në atë shtëpi“.

Kështu e nisë rrëfimin e saj gruaja e baronit më të madh të drogës dhe kreu i kartelit të Medelinit Pablo Escobari. Victoria Eugenia Henao, tani 58 vjeç, tregon se kur u takua me Pablo Escobarin ishte vetëm 12 vjeç, ndërsa ai një 23-vjeçar, po ngjitej me shpejtësi në hierarkinë kriminale. Ajo ishte vetëm 14 vjeç kur Escobar e detyroi që të bënte një abort në një ambient të errët.

“Unë nuk e di se çfarë po ndodhte, thjesht e ndoqa e bindur”, zbuloi ajo së fundi në biografinë e saj të re, duke përshkruar se si një grua që e kishte marrë Pablo po shtynte disa tuba plastikë në të, derisa filloi të gjakosej. Escobar më pas e mori në shtëpi dhe i tha asaj që të ndiqte udhëzimet e dhëna nga gruaja dhe ta informonte për gjendjen shëndetësore. Edhe pas këtij keqtrajtimi traumatik, ajo qëndroi me Pablon. Një vit më vonë, kur ajo ishte vetëm 15 vjeç, ata u martuan me Kishën e Trinisë së Shenjtë në Palmyra. Prindërit e saj nuk donin të merrnin pjesë në dasmë dhe Victoria kujton atë ditë me ndjenja të përziera. “Nga njëra anë unë e doja atë, por në të njëjtën kohë isha shumë e frikësuar”.

Ajo shpejt filloi të dëgjojë thashetheme për tradhëtitë e shumta bashkëshortore dhe aventurat e Pablos, por thjesht nuk dëshironte të kontrollonte xhepat e tij ose të kërkonte gjurmë trëndafilash në to. Ajo vazhdonte shkollën, por pas saj ikte në shtëpi për të bërë jetën e një amviseje, duke mbetur sërish shtatzënë. Në vitin e katërt të shkollës së mesme, ajo kujton që i kërkoi një mësueseje që të dilte nga provimi, pasi mund të lindte aty. Ndërsa ndikimi i Escobar u rrit, u rrit dhe numri i grave në jetën e tij, dhe më e fundit lidhje ishte ajo me Wendy Chavarriaga Gil, e cila zgjati për shumë vite. “Nuk mund ta lija, jo vetëm sepse e doja, por edhe nga frika. Ndihesha plotësisht e pafuqishme dhe nuk e dija se çfarë do të ndodhte me fëmijët e mi dhe mua pa atë”, tha ajo, raporton Daily Mail.

Ajo jo vetëm që kishte frikë nga rivalët e tij, por edhe nga Pablo. “Unë kisha frikë se njeriu më i fuqishëm në Kolumbi mund të bënte diçka për mua nëse e lija atë”, tha ajo. Frika ishte e justifikuar, sepse Pablo nuk pyeste për asgjë. Më vonë doli se ai kishte porositur edhe vrasjen e partneres Gil, kur mendoi se ajo ishte bërë një informatore. Por zotëria i famshëm i drogës në Kolumbi, Pablo Escobar nuk ishte i kënaqur me të qenit “mbreti i kokainës” pasi ai dëshironte të ishte president, thotë e veja e tij në një kujtim të ri. “Përgatituni të jeni zonjë e parë. . . dyert e pallatit presidencial do të na hapen, “Escobar u mburr me gruan e tij, Victoria Eugenia Henao, në 1982 pasi ai u zgjodh në Kongresin e Kolumbisë. Ajo bleu një fustan luksoz kadife Valentino për ceremoninë e betimit të Escobar shkruan Sunday Times.

“Fillova të kërkoja konsulentët më të mirë për protokollin dhe imazhin publik. . . e imagjinoja se mund ta gjeja veten duke udhëtuar nëpër botë si gruaja dhe shoqja e Kongresmenit Pablo Escobar, ”shkroi ajo. Pas vrasjes së ministrit të Drejtësisë në 1993, 35-vjeçarja Victoria, tani nënë e dy fëmijëve, u desh të ikte me Pablon dhe fëmijët. Ndërsa kërkesat për ekstradim u rritën më shumë dhe të gjitha silleshin rreth trafikut të drogës, Pablo më në fund dërgoi gruan dhe fëmijët e tij në një ndërtesë të mbrojtur nga qeveria.Escobar u vra në 2 dhjetor 1993. Në kulmin e fuqisë së tij, ai kontrollonte 80 përqind të trafikut të kokainës nga Kolumbia në Shtetet e Bashkuara dhe vlente të paktën 30 miliardë dollarë.java

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *