Shëndet

Dhimbje të tmershme dhëmbësh? Ja disa teknika si ta ndaloni atë

14:26 - 17.08.19 gsh

Dhimbja e dhëmbëve është e tmerrshme dhe e padurueshme. Shpesh ndodh që të kemi dhimbje të forta natën ose në një moment që e kemi të pamundur të shkojmë tek dentisti. Më poshtë do t´ju tregojmë disa teknika se si mund të ndaloni dhimbjen e dhëmbit në një kohë të shkurtër dhe në kushte shtëpiake.  1. Ujë i ngrohtë me kripë

Kripa është një dezinfektues natyral.

Përdorimi:

– Nëse përzieni pak kripë me ujë të ngrohtë, dhe e fusni në dhëmbë, kjo do lehtësojë dhimbjen.

– Përsëriteni këtë proces 3-4 herë, dhe do shpëtoni nga dhimbja.

  1. Pastë me sodë buke

Zakonisht, kur keni ënjtje dhe dhimbje dhëmbi, soda bukës mund t’ju vijë shumë në ndihmë.

Përdorimi:

– Në pastën e dhëmbëve, thjesht shtoni pak sodë, dhe lani dhëmbët.

– Brenda pak minutash, dhimbja do lehtësohet.

  1. Aplikoni akull

Të gjithë e dimë që akulli është gjëja e parë që ne marrin dhe aplikojmë, kur kemi ënjtje.

Përdorimi:

– Nëse ndodh që të keni dhimbje të dhëmbit të ënjtur, vendosni akull për 15 minuta dhe përsëriteni disa herë në ditë.

  1. Qese çaji

 

 

Lloje të ndryshme të qeses së çajit, këshillohen për të larguar dhimbjet e dhëmbëve. Çaji i zi njihet për përfitimet e dyfishta, ndërsa çaji i ngrohtë ul ënjtjet.

Përdorimi:

– Nëse vendosni drejtpërdrejtë një qese çaji në dhëmbë, do zvogëloni dhimbjet.

5. Tumeriku

Tumeriku (shafrani i Indisë) njihet për cilësitë e tij fitimprurëse. Është shumë i rekomandueshëm për dhimbjet e dhëmbëve, sepse ka elementë antibakterial.

Përdorimi:

– Ju mund ta shtoni atë në ujin që pini, ose ta përdorni si gargare

  1. Mendër

Gjethet e mendrës zakonisht janë të rekomanduara për dhimbjet e fytit, por ata japin efekt edhe në dhimbjet e dhëmbit. Aroma e këndshme e saj, largon dhimbjen.

Përdorimi:

– Merrni disa gjethe dhe futini në dhëmb, mbajini për 15-20 minuta, derisa vaji i tyre të rrjedhë në dhëmb.

 

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.