Shëndet

Mbajtja e tepërt e telefonit rrezik për trupin tonë

14:41 - 17.08.19 gsh

Teknologjia po ecën me hapa galopant dhe telefoni është bërë pjesë e pandashme e jona ne cdo moment të ditës. Duke filluar që nga fëmijët e deri tek më të rriturit, ne jemi pothuajse gjith kohes me telefon në forë. Telefoni është më i preferuar, kjo edhe për shkak të komoditetit.Duke marë parasysh vetëm komoditetin nuk e kemi vënë re ndikimin e frikshëm që ka mbi shprehitë dhe mbi shëndetin tonë. Duke përdorur celularë njerëzit e ndryshojnë qëndrimin e trupit, në mënyrë më të keqe. A ju besohet që mbajtja e telefonit ka efekt të njejtë sikur të mbani një fëmijë tetëvjeçar në kokë derisa rrini ulur?

Shtypja që kemi derisa lexojmë në telefon është e barabartë me masë prej 27 kg. Modeli virtual është krijuar nga dr. Keneth K. Hansraxh nga Instituti për operacione dhe rehabilitim në Njujork.

 

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.