Uncategorized

Rrëfimi i Vito Kapos: Si më shpëtoi një partizan teksa po vdisja nga i ftohti, duke më rrahur

13:51 - 21.08.19 gsh.al

Një ish-partizan i Brigadës së Parë Sulmuese, Hajredin Meçe, tregonte kohë më parë se si në janarin e vitit 1944 i shpëtoi jetën një partizaneje që kishte rënë në një gropë dhe po vdiste nga të ftohtët.Më vonë mori vesh se ajo partizane quhej Vito Kondi…

Vito Kapo, e cila tashmë është 97 vjeç, e ka konfirmuar këtë histori, ndërsa ka dhënë një intervistë për gazetën Dita.

“Është plotësisht e vërtetë. Ai partizan, Hajredin Meçja më ka shpëtuar jetën duke më rrahur.

Po vdisja pasi isha thuajse e ngrirë. Ai më këputi ca dacka (shuplaka) që më sollën në vete…”, tregon ajo.

Ish-partizania 97 vjeçare Vito Kapo nuk e gëlltit dot gjestin e nderimeve zyrare për Mit’hat Frashërin.

“Mit’hati jo vetëm ka qenë kryetar i Ballit Kombëtar, por edhe kryekolaboracionisti i asaj lufte. Ai nuk e meritonte atë nderim.

Rehabilitimi i Mit’hatit nuk është thjesht vetëvrasje për Edi Ramën. Është vetëvrasje për Partinë Socialiste”, thotë Vito Kapo.

Mandej, ajo shton se tek rehabilitimi i tij e kanë zanafillën të gjitha qëndrimet kundër luftës antifashiste nacionalçlirimtare gjatë këtij viti.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.