Bota

Shteti europian që zotëron mbi 221 mijë ishuj

09:00 - 25.08.19 gsh.al

Ndonëse nuk ka një numër të saktë të ishujve në të gjithë botën, shtetet bëjnë llogaritë se sa të tillë kanë brenda territorit të tyre.Numri i saktë i ishujve në botë është i vështirë të përcaktohet edhe për shkak të kritereve që duhet të vendosen se cili mund të konsiderohet ishull dhe cili jo.

Gjithsesi, faqja ‘WorldAtlas’ ka bërë një renditje të 11 shteteve që zotërojnë më shumë ishuj.

Është Suedia që raportohet se ka në territorin e saj 221,800 ishuj, duke u renditur e para, ndërsa në vend të 11-të është Estonia me 2,355 ishuj.

Estoni, 2355 ishuj

Greqia, 6,000 ishuj

Britania e Madhe – 6,289 ishuj

Japonia – 6,853 ishuj
Filipine – 7,107 ishuj
Australia – 8,222 ishuj

Indonesia – 17,508 ishuj

Kanada – 52,455 ishuj
Norvegjia – 55,000 ishuj
Finlanda – 188,000 ishuj
 
Suedia – 221,800 ishuj
 

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.