Sport

Reja: Hymë të përgjumur në pjesën e dytë, më kënaqi shpirti i skuadrës

18:00 - 11.09.19 Gazeta Shqiptare

Trajneri i Kombëtares, Edi Reja, foli për mikrofonin e “Supersport” pas fitores me Islandën, ku u duk i kënaqur me fitoren, por për të nuk është arritur asgjë. Ai shprehet se gabimet e pjesës së dytë nuk duhet t’i dhurojnë më gola kundërshtarit, ndërsa thotë edhe se kontrata nuk e shqetëson.A pati një lloj paniku në mbrojtje?
Më bëhet qejfi që kemi fituar ndeshjen, por më vjen keq që kemi pësuar gola që mund të evitoheshin. Hymë në pjesën e dytë të përgjumur dhe i dhamë një gol të shpejtë Islandës. Duke qenë se janë të fortë nga gjendja fizike, prisja që të dominonin. Por, ndodhi e kundërta dhe arritëm këtë rezultat.

Ndryshimet në formacion…
Me formacionin çunat më kënaqën të gjithë. Kemi një mesfushë teknike, Memushaj, Bare dhe Gjasula, që bëri rolin e digës. Gjetëm forca të reja dhe lojtarë që mund të na japin për të ardhmen. Edhe në ndeshjen e parë me Islandën bëmë një takim të mirë dhe nuk meritonim të humbnim.

Sa e ndihmon kjo fitore për të fituar besim?
Skuadra po rritet. Kjo fitore na ndihmon. E vërtetë që ajo që ndodhi në fillim të pjesës së dytë nuk duhet të ndodhë më. Duhet të dyfishojmë forcat kur jemi në avantazh. Jo gjithmonë fati do të jetë me ne.

A është kjo fitore pjesë e ambicies për të drejtuar ekipin edhe pas këtyre eliminatoreve?
Për mua nuk është problem kontrate. Nëse gjejmë akordin, mund të vazhdoj, por edhe mund të kthehem në shtëpi duke bërë akoma më mirë. Më pëlqen klima e grupit, dua ta rris akoma nivelin. Sot nuk kemi bërë asgjë. Morëm një fitore të madhe, por duhet të shohim të ardhmen. Kemi dy ndeshje në transfertë, duhet të marrim pikë dhe atje, të jemi të kënaqur.

Duhet të rregullojmë diçka në krahun e majtë të mbrojtjes…
Nga krahu i majtë kishim probleme. Gjimshiti ishte i dëmtuar, por nuk e kuptuam. Edhe Hysaj ishte i dëmtuar. Nuk e dija edhe nëse Bare e Memushaj do luanin 90 minuta. Por, ata që u futën në pjesën e dytë më dhanë kënaqësi. Abrashi në të djathtë më kënaqi, edhe Veseli bëri ndeshje të mirë në ato minuta që luajti. Kënaqem, sepse ekipi ka shpirtin e grupit. Këto gjëra duhen për të vijuar.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.