Bota

Gati ligji i ashpër/ Një vit burg kush bën seks jashtë martese

12:19 - 19.09.19 gsh

Në Indonezi është miratuar ligji i ri kundër tradhëtisë bashkëshortore. Çdo person që kryen marrëdhënie seksuale jashtë martesore do të ndëshkohet me një vit burg.Indonezia njihet si një ndër shtetet ku mbizotëron popullësia myslimane, dhe i ndjekin rregullat apo dhe ligjet në mënyrën më strikte. Bashkangjitur këtij ligji, u  miratua dhe ligjin kundër abortit, si dhe çdo person që do të fyejë apo cënojë dinjitetin e presidentit do të përballet sërisht me burgosje.Miratimi i këtyre ligjeve ka nxitur acarimin e disa shoqatave humanitare të cilat i shohin këto ligje si cënim i të drejtave bazike njerëzore.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.