Bota

“Irani, historia e patreguar”, prestigjiozja “The Hill” rrëfen të vërtetat e muxhahedinëve të MEK

17:10 - 19.09.19 Gazeta Shqiptare

Uebsajti i Kongresit Amerikan, “The Hill” i ka kushtuar një reportazh kauzës së muxhahedinëve iranianë të cilët kërkojnë përmbysjen e regjimit në Teheran dhe instalimin e të drejtave demokratike. Në këtë reportazh është intervistuar ish-kryebashkiaku i Nju-Jorkut, Rudy Giuliani një avokat i opozitës së Iranit.Pak kohë më parë, grupi kryesor opozitar i Iranit, Mujahedin-e Khalq (MEK), hapi shtëpinë e tij të re, “Ashraf 3”, në Shqipëri, mes vlerësimit dhe entuziazmit të liderëve politikë nga pothuajse 50 vende të botës.
“Ashraf-3”, ku banojnë 3,000 anëtarë të MEK-ut, ndodhet afërsisht në gjysmë të rrugës mes kryeqytetit shqiptar Tiranës dhe bregdetit Adriatik.
Ky tubim ishte eventi i 15-të “Liri për Iranin” i MEK-ut, por i pari që u zhvillua në Shqipëri, ku morën pjesë mbi 350 politikanë të lartë nga parti të ndryshme që kishin ardhur nga SHBA, Kanadaja, Australia, Europa dhe Lindja e Mesme. Për më shumë ndiqni videon e mëposhtme.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.