Bota

“Shtet brenda shtetit. Stop Sorosit”, aktivistët ngrenë monumentin anti-Soros në oborrin e Fondacionit (FOTO)

15:34 - 21.09.19 Gazeta Shqiptare

20 aktivistë anti-Soros kanë ngritur një monument të filantropit të njohur në oborrin e Fondacionit për Shoqërinë e Hapur.Shtatorja ironike tregon Xhorxh Sorosin, i cili mban një çantë me dollarë: kjo është një iniciativë e lëvizjes “Veto” të cilët kundërshtojnë financimin e huaj për organizatat në Jerevan të Armenisë.

Aktivistët protestuan me thirrjet “Stop Sorosit” dhe kërkuan dëbimin e fondacionit nga vendi. Ata e akuzojnë fondacionin Soros për aktivitet antikombëtar në Armeni. Lëvizja “Veto” e akuzon gjithashtu Sorosin se ka krijuar një “shtet brenda shtetit”. Protesta të ngjashme anti-Soros janë zhvilluar edhe në Hungari.

 

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.