Kosova

Thaçi i kërkon Vatikanit njohjen e pavarësisë së Kosovës

16:23 - 24.09.19 gsh

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi i ka kërkuar Selisë së Shenjtë që të njohë pavarësinë e Kosovës. Kërkesa është bërë gjatë një takimi me Sekretarin e Shtetit të Selisë së Shenjtë, Pietro Parolin, në kuadër të punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Kreu i shtetit kosovar tha se njohja formale e Kosovës nga Selia e Shenjtë do të kurorëzonte krejt angazhimin e saj për sigurimin e paqes dhe stabilitetin në Ballkanin Perëndimor dhe Evropë.“Populli i Kosovës gjithmonë është udhëhequr nga vlerat e Shën Terezës, vlera të tolerancës, paqes dhe bashkëjetesës. Jemi mirënjohës për mbështetjen që Selia e Shenjtë i ka dhënë popullit të Kosovës. Krejt çfarë ka mbetur është njoha nga Vatikani”, pohoi Thaçi.

Presidenti Thaçi, e ka informuar sekretarin Parolin për harmoninë fetare në Kosovë, për bashkëjetesën ndërmjet komuniteteve, vlera mbi të cilat është ndërtuar shteti i Kosovës. Nga ana tjetër, Sekretari i Shtetit të Selisë së Shenjtë, Pietro Parolin ka thënë se Selia e Shenjtë është e përkushtuar për paqen, tolerancën dhe stabilitetin në Kosovë.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.