Kryesore

FOTOT/ Rama mbërrin i buzëqeshur në Beograd, shikoni kush e pret në aeroport

20:11 - 09.10.19 Gazeta ShqiptareKryeministri Edi Rama ka mbërritur në Serbi, një ditë para nënshkrimit të marrëveshjes për të ashtuquajturin “Shengeni ballkanik”.

Kreu i qeverisë shqiptare do të ketë nesër një takim me Presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiç dhe kryeministrin e Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, me të cilët do të nënshkruhet edhe marrëveshja në Novi Sad.

Bëhet fjalë për një marrëveshje bashkëpunimi për heqjen e barrierave për bizneset dhe lehtësimin e lëvizjes së njerëzve e shërbimeve të quajtur “Shengeni Ballkanik”.

Për këtë marrëveshje kryeministri Rama ka folur disa herë. Kjo ide për një mini Schengen qarkullon prej vitesh, por Kosova dhe Mali i Zi e kanë kundërshtuar ashpër, pasi e konsiderojnë këtë veprim si një përpjekje për rikthimin e ish-Jugosllavisë.

Në aeroportin e Beogradit, kryeministri i Shqipërisë u prit nga ministrja e Integrimit Europian, Jadranka Joksimoviç.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.